Turystyka w Turcji po koronawirusie – turecki plan

Turystyka w Turcji po koronawirusie. Wiele się ostatnio mówi o planie powrotu Turcji do turystyki. Wiemy wszyscy, że ten sektor w Turcji jest jednym z najważniejszych, dlatego nie dziwi fakt, że turecki rząd robi wszystko, aby przywrócić go do życia.

Obecna sytuacja z koronawirusem w Turcji


Oczywiście, Turcja wciąż jest w trakcie walki z koronawirusem, ale coraz więcej dociera do nas dobrych wiadomości. Wydaje się, że już minął nas już szczyt zachorowań, za to wzrasta ilość wyleczeń. Testów wciąż robi się bardzo dużo, w tej chwili jest to grubo ponad milion testów od początku epidemii.
W regionie Antalyi i kilkunastu innych wielkich regionach zachorowań od początku było niewiele i tak zostało, dlatego od 2 maja zniesiono tutaj wiele poprzednich ograniczeń.


Przykładowo można już podróżować z Antalyi do innych „bezpiecznych” prowincji. Wcześniej wszystkie prowincje „wielkomiejskie”, w tym nasza Antalya, były zamknięte (30 na 81 prowincji w Turcji, plus zamknięto dodatkowo prowincję Zonguldak). Teraz zostało tylko 7 największych prowincji, w którym koronawirus jest najaktywniejszy.

Turystyka w Turcji po koronawirusie.

Coraz mniej blokad i ograniczeń


W weekendy nie ma już u nas blokad – czyli całodziennego zakazu wychodzenia z domu. Dotychczas takie blokady były obecne we wszystkich zamkniętych prowincjach.
Ponadto dzieci i młodzież do 20 lat (poza pracującymi) a także starsi powyżej 65 lat zupełnie nie mogli opuszczać domu.
Od 2 maja dzieci, młodzież i starsi dostali swoje 4 godziny jednego dnia w tygodniu (każda grupa wiekowa innego) na wyjście z domu. 


My z synem w środę 13 maja mogliśmy wreszcie wyjść z domu. To było święto, którego finałem były pyszne lody 🙂 Pierwszy spacer od marca – pełno było emocji, tym bardziej że przypadł on na upały (prawie 30 stopni), z którymi siedząc w domu nie zdążyliśmy się oswoić 🙂 Wróciliśmy do domu przysmażeni i kompletnie wyczerpani.


Dodatkowo od poniedziałku działają fryzjerzy i zakłady kosmetyczne (ten temat jest dla Turków bardzo ważny ;)), czynne się sklepy i duże markety a nawet galerie handlowe. Oczywiście wszystko powoli, stopniowo i z zachowaniem dystansu społecznego, chociaż z realizacją tego, jak to u Turków, różnie bywa 😉 Maski są wciąż obowiązkowe tylko w sklepach i na bazarach, obowiązek ich noszenia jest jedynie w wielkich miastach typu Stambuł.


A zatem po ulicach, byle nie tłocznych, można w Alanyi spokojnie chodzić bez nich. Maski są już dopuszczone do sprzedaży (wcześniej zakazano ich sprzedaży, a rząd i miasta rozdawały je za darmo). Ma zostać wprowadzony nowy standard masek, aby wszelcy producenci którzy szyją teraz w Turcji, raju tekstylnym, maski na sprzedaż, produkowali maski tak samo bezpieczne.

Turystyka w Turcji po koronawirusie.


Kolejne „rozluźnienia” zakazów będą w kolejnych tygodniach. Przykładowo w następną środę zamiast 4 godzin na wyjście dla dzieci, będzie ich już 6, a docelowo 27 maja ograniczenia dla dzieci i starszych mają być w ogóle zniesione. Będą już działały place, parki, plaże, baseny, kawiarnie – czyli wszystko to, czego nam najbardziej brakowało 😉


Tyle codzienność w Turcji w obecnych czasach.


Tymczasem my, przedstawiciele tutejszej branży turystycznej, z niepokojem zastanawiamy się, co będzie z nami? Pod koniec maja Turcja ma powoli przywracać lokalną turystykę m.in. w związku z kończącym się Ramazanem (miesiącem postu). 24-26 maja trwać będzie Ramazan Bayramı czyli Święto Zakończenia Postu. Zawsze przy tej okazji Turcy podróżują w odwiedziny do bliskich, zwiedzają albo spędzają najzwyczajniejsze wakacje pod palmą. 

turystyka w Turcji po koronawirusie

Co z turystyką zagraniczną w Turcji? 


Jeśli powiedzie się odmrażanie tureckiej turystyki krajowej, Turcja pójdzie o krok dalej. Od czerwca planuje przywracać turystykę międzynarodową. W tym celu przygotowano turystyczny plan działania. Dużo już obecnie krąży o nim informacji ale wciąż nie wszystkie są pewne. W tym tygodniu chyba wszystkie procedury będą finalizowane, i w końcu dowiemy się co dokładnie ma czekać turystów w Turcji.


Głośno mówi się o programie „Certyfikacji” w branży turystycznej który przygotowała Turcja. Ba, ten program jest wszem i wobec chwalony. Generalnie warto wspomnieć, że WHO pochwaliła działanie Turcji w czasach koronawirusa. Mnie osobiście miło to słyszeć, bo od lat przyzwyczaiłam się do tego, że w światowych mediach mówi się o Turcji zazwyczaj tylko negatywnie.


Certyfikaty w tureckiej turystyce


Oto najważniejsze informacje dotyczące odmrażania turystyki które udało mi się wyszukać i zebrać. 


Turcja w tym tygodniu wysłała swój od dawna dyskutowany plan otwarcia turystyki do krajów z którymi ma silne turystyczne więzy. Aby przedstawić ten plan utworzono specjalną komisję. Znajdują się w niej przedstawiciele Ministerstwa Turystyki, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rolnictwa. Są także osoby z komisji ds. Koronawirusa która działa już od stycznia. Wszystkie decyzje były podejmowane wspólnie.


W liście Turcja deklaruje „jesteśmy gotowi” i czeka na reakcję. 



Z czym Turcja zwraca się do swoich turystycznych partnerów?


W dokumencie wymienia się ilościowo:



  • lotniska w Turcji, hotele, restauracje,  plaże

  • we wszystkich miastach turystycznych podana jest ilość łóżek w szpitalach, łóżek na intensywnej terapii, ilość sprzętów do intensywnej terapii – wszystkie te dane po angielsku są tutaj (Przykładowo w tej chwili w Turcji całościowo ilość zajętych łóżek na intensywnej terapii wynosi 64%, warto zajrzeć do tego tekstu bo liczby są naprawdę imponujące)

  • podano także ilość ambulansów, helikopterów medycznych, samolotów medycznych


Minister Turystyki Mehmet Nuri Ersoy oświadczył, że w światowej turystyce taka deklaracja to nowość.


Program Certyfikacji Sanitarnej w Branży Turystycznej


Taki certyfikat będzie potwierdzał, że w tureckich liniach lotniczych, na tureckich lotniskach, w środkach tureckiego transportu, w hotelach, restauracjach, przyjęte są najwyższe standardy higieny. Obiekty które uzyskały certyfikat będą ogłaszane od 1 czerwca na tureckich rządowych stronach i w mediach. Źródło: FB Ambasady Turcji oraz tga.gov.tr


Program ten ma 4 główne elementy:


1. Zdrowie i bezpieczeństwo pasażera to np:



  • Wejście na terminal lotniska w maskach ochronnych

  • Zapewnienie bezpłatnych masek dla pasażerów

  • Kamery termowizyjne (są na lotniskach od stycznia) i pomiar temperatury

  • Maty dezynfekcyjne, lub kabiny do dezynfekcji pasażerów 


Obowiązkowy test na koronawirusa na granicy


Minister Zdrowia zdecydował ponadto, że od czerwca na przejściach granicznych w Antalyi (lotnicze), Kapikule (Bułgaria) i Ipsali (Grecja) będzie robiony test na koronawirusa każdemu pasażerowi. Wyniki mają być gotowe po 5-6 godzinach. Testy będą robione zaraz przed kontrolą paszportową. Maksymalnie będzie to trwać 2-3 minuty i nie będzie powodować korków. Każdy pasażer będzie musiał zdeklarować miejsce pobytu w Turcji i kontakt, aby w razie problemów móc pilnie sprowadzić go do szpitala.


2. Zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, to m.in:



  • zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa pracowników m.in. hoteli, na lotniskach czy w środkach transportu

  • szkolenia personelu dotyczące przestrzegania higieny

  • zmiana organizacji pracy itp.


3. Środki zapobiegawcze stosowane w hotelach, restauracjach to np.:


Dystans społeczny


  • Dystans społeczny w turystyce zostanie zmniejszony od 3 do 1.5 metra. Tutaj minister powołano się na dane i zalecenia WHO. W hotelach i restauracjach krzesła, a na plaży czy basenie leżaki będą rozstawiane co 1.5 metra. Oczywiście nie dotyczy to rodzin; kiedy jedna rodzina siądzie przy stole krzesła będą postawione w 60 cm odległości.

  • W hotelowym lobby odległość pomiędzy fotelami, czy w kolejkach do jedzenia będzie wynosić 1.5 m.
    Podobnie plażowe leżaki będą rozstawione w takiej odległości.

  • Na ścianie będzie obowiązek umieszczenia barkodu certyfikatu (kodu QR) w widocznym miejscu. Każdy gość hotelowy będzie mógł zeskanować go telefonem i przeczytać jakie stopnie ostrożności przeciwko koronawirusowi zastosował ten hotel.


Recepcja i wyposażenie hotelu


  • Przy wejściu do hotelu osoby wchodzące będą miały kontrolowaną temperaturę.

  • Na wypadek wirusa wszystkie obrazy, grafiki, a także dywany w pokojach hotelowych mają być zdjęte.

  • Po każdym wykwaterowaniu pokoje będą wietrzone przez odpowiednią ilość godzin, i sterylizowane ultrafioletem.


Filtrowanie powietrza w budynkach


  • W lobby hotelowych świeże powietrze z zewnątrz będzie nieustannie ochładzane i wprowadzane do środka budynku, zamiast typowej klimatyzacji. Oczywiście to oznacza wzrost rachunków zużycia energii elektrycznej.


All inclusive zostaje, system podawania się zmienia


  • System all inclusive nie znika, jak plotkowano wcześniej, ale zmieni się jego realizacja. Goście będą wybierać posiłki z baru wskazując co chcą zjeść, a pracownik za przejrzystą szybą ochronną będzie je nakładał na talerz. Następnie inny pracownik będzie im podawał ten talerz na stolik.


W pewnym sensie to cieszy (pomyślcie o marnowaniu jedzenia w normalnym systemie all 😉


4. Środki zapobiegawcze stosowane w środkach transportu to np.



  • dezynfekcja pojazdów

  • szkolenia pracowników transportu (dotyczy zarówno samolotów, autobusów, jaki statków, promów


Tyle oficjalne komunikaty. Turcja dodatkowo na koniec swojego oświadczenia pisze 



działamy ze świadomością spoczywającej na nas odpowiedzialności, w celu zapewnienia wszystkim naszym obywatelom i gościom, przybywającym do naszego kraju, poczucie komfortu podczas ich pobytu. Istnieje przysłowie mówiące o gościnności Turków: “Gość jest dla nas na pierwszym miejscu!”. Zawsze kierowaliśmy się tą zasadą i w tym szczególnym okresie będziemy to kontynuować. ”



Ktokolwiek był w Turcji na wakacjach wie, że te słowa to czysta prawda 😉


Turystyka w Turcji po koronawirusie.


Kiedy ruszą samoloty do Turcji?


Pora na pytanie które zadajecie mi najczęściej 😉


Oczywiście ani ja tego nie wiem, ani na to pytanie Turcja nie może sama odpowiedzieć.  Temat jest związany z drugą stroną, czyli konkretnym krajem. Po pierwsze jednak lotnicze organizacje międzynarodowe muszą zdecydować o tym i przyjąć odpowiednie wymogi bezpieczeństwa. W tej sprawie nadal toczą się rozmowy.


Po drugie warto też pamiętać, że Turcja nie będzie chciała zaczynać współpracy z każdym „pierwszym lepszym” 😉 państwem. Najpierw granice zostaną otwarte dla krajów uznanych przez Turcję za „bezpieczne”, gdzie sytuacja z wirusem została opanowana.



Warto jeszcze wiedzieć, że na ministerialnej stronie poświęconej Turystyce w dobie koronawirusa  umieszczone są listy wymagań (po angielsku, niemiecku i turecku) które mają spełnić hotele i restauracje. Zadano tam mnóstwo pytań. Jeśli ktoś z Was ma ochotę, może sobie ten temat bliżej przestudiować.


Nie jest to bowiem łatwa sprawa. Odpowiednia ilość personelu, odpowiednia ilość środków higienicznych, odpowiednie zabezpieczenia… to wszystko kosztuje. Hotele czy inne obiekty nie będą mogły też sobie pozwolić na 100% zapełnienia ze względów bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę fakt, że zazwyczaj hotele w sezonie były zapełnione do granic, oznacza to wzrost cen za pokój. Kiedyś kontrakty z biurami podróży opiewały naprawdę na niskie kwoty za pokój. Nie wiadomo więc, czy turyści zaakceptują nowe ceny i to jeszcze ryzykując zdrowiem. Albo czy hotelarze zaakceptują te wymagania i koszty – czy będzie się to im opłacało.


A co z wycieczkami, w których my się specjalizujemy? Jeszcze nie wiemy.


Może się okazać, że to, co w tym sezonie wygra, to turystyka indywidualna. Na pewno zrobiłaby dobrze naszemu zdrowiu, środowisku. Ucierpieli by za to ludzie, którzy w regionach turystycznych cały swój byt opierają na tej branży. 


Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.


Pozostaje chyba tylko życzyć, aby wirus jak najszybciej nas opuścił…

Picture of Agata

Agata

Od 20 lat mieszkam i pracuję w Turcji, w śródziemnomorskiej Alanyi. Jestem pilotką wycieczek, blogerką, youtuberką, pisarką, magistrem kulturoznawstwa. Dzięki mojej działalności tysiące Polaków zachwyciło się Turcją, pozbyło obaw i stereotypów o tym kraju... i finalnie: zachwycili się jej pięknem i różnorodnością!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subscribe to My Newsletter

Subscribe to my weekly newsletter. I don’t send any spam email ever!